středa 22. července 2009
Web HTML WYSIWYG editory
Srovnání dvou posledních je pěkně popsáno zde. Výhodou FCKeditoru je podpora všech OS i prohlížečů.
neděle 19. července 2009
VLC Stream v DM-500S
sobota 18. července 2009
Demolice přístřešku
čtvrtek 16. července 2009
LiveAndroid - VMware Workstation
LiveAndroid - VMware Workstation
Originally uploaded by SmEjDiL
Dnes jsem si s radostí vyzkoušel OS Android, který je k dispozici v LiveCD verzi. Pustil jsem si jej virtuálně a časem se budu těšit na to až se mi do ruky dostane telefon, na kterém bude fungovat.
středa 15. července 2009
První hrádky s XenServer 5.5.0
wget -q http://updates.vmd.citrix.com/XenServer/5.5.0/GPG-KEY -O- | apt-key add -
Nalezeno zde.
Do budoucna to chce lepší železo pro test této virtualizace. Kdyby se někomu někde povaloval nejakej server alespoň s Quadro core, rád bych testoval, abych si udělal nějaký jasnější pohled na tuto jasnou konkurenci VMWare.
pondělí 13. července 2009
Firemní instant komunikace
Proto se na poli Instant Messaging, dále jen (IM) systémů hledala nějaka akceprovatelná alternativa. Existuje celá řada IM systémů integrovaných přímo do Goupware systému jako je M$ Exchange - MSN nebo např. Lotus Notes SameTime Instant Messanger, ale to není správná cesta, protože tyto systémy svazují komunikaci mezi ostatními. Jabber je vhodným kandidátem, který splnil veškerá očekávání jako firemní Instant Messagnger. IM klienti umožňují nastavení více účtů a tak i firemní zaměstnanec může snadno pomocí stejné aplikace komunikovat s lidmi mimo firmu. Pri zavádění XMPP/Jabber ve FG byla prvořadá bezpečnost, modularita konfigurace a hlavně uživatelská přívětivost již používaných, oblíbených multiplafromních a multiprotokolových klientů, jako je např. Miranda, Pidgin nebo QIP. Další nespornou výhodou Jabberu - OpenFire je možnost udržovat firemní kontakty přímo v nastavení rosteru uživatelů, odpadá tak sbírání firemních kontaktů a jejich autorizace mezi zaměstnanci. V praxi toto pak funkuje tak, že server zajistí podstrčení všech předefinovaných kontaktů všem přihlášeným klientům. Protokol ICQ se ve firmě tiše toleruje, hlavně asi pro soukromé účely, či pro jiné komunikační aktivity, např. mezi klenty, kteří Jabber neznají nebo jej nechtějí používat.
Jednou z otázek bylo vybrat vhodnou implementaci Jabber serveru. Již z drívějších referencín serveru WildFire padla volba právě na OpenFire, které přináší velmi jednoduchou instalaci i správu v podobě kvalitního WebAdmin rozhraní. Mnoho uživatelů odradí od tohoto serveru Java na které je postaven. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že server funguje jak pod aktualni verzí 1.6 Sun JRE, tak i pod verzi 1.5. Což u java aplikací né vždy funguje. Server provozujeme pod distribuci Linux Ubuntu, pro kterou výrobce připravuje instalační balíček Debian. Díky Javě je server zprovoznitelný pod jakýmkoliv operačním systémem. Dále jsem testoval OpenFire i pod OS FreeBSD, pro který je vytvořen patřičný port. Instalace daného serveru je pak velmi jednoduchá a rychlá. Velkou výhodou serveru je možnost použití externí autentizace za pomocí LDAP adresáře. Z požátku se FG server používal s lokálně definovanými uživateli, ale při posledním upgradu serveru jsme přešli na interní LDAP - Active Directory. Čímž se výzazně zjednodušila správa serveru a případné nastavování hesel atd. již odpadlo.
Jabber server OpenFire používáme napříč všemi pobočkami. Umožňuje jen SSL připojení odkudkoliv, ale zamezuje komunikování s ostatními Jabber servery. Server je koncipován jako interní komunikační prostředek, který jsou všichni zaměstnanci povinni používat. Instant Messaging komunikace se ve firemním prostředí FG Forrest a.s. usadila a opravdu hojně se používá. Odpadají tak jednovětné emaily, které se řetězí a samotná informační hodnota se pak vytrácí v hromadě emailů.
Provozování Jabber/XMPP služby je pro jednotlivé firmy jednoduché a levné. Pokud mají zaměstnanci potřebu si rychle a přehledně předat nějaké informace, je to správná volba. Mnoho uživatelů internetu IM bere jako samozřejmost a hlavním tahounem je bezesporu ICQ, ale to není to pravé a tak se pak tato služba těžko prosazuje. Agrumentem pak je že "Moji známí používají Ajsko ..." Velkým hráčem, který použil Jabber ve svých produktech je Google se svou službou Gtalk, která pro textovou IM komunikaci používá právě Jabber/XMPP. Každý, kdo má účet u Googlu si tak může velmi snadno Gtalk aktivovat a tím se propojí s jakýmkoliv Jabber serverem. Na české scéně asi před necelým rokem zazněla zpráva o tom, že Seznam.cz testuje Jabber pro své uživatele. Pokud by tuto službu Seznam zprovoznil, výrazně by tak přispěl k rozšíření této velmi zajímavé služby. Asi nejznámější na poli IM je česká firma HumboldTec, která provozuje již několik domén veřejných Jabber serverů. Firma se aktivně angažuje ve tvorbě vlastního klienta Jabbim, tak i v dalších aktivitách spojených s rozvojem svých serverů. Za zmíňku dozajista stojí transporty pro spojeni s jinými IM sítěmi a nově i propojení se sociálními sítěmi jako je Facebook, Twitter, dále jsou k dispozici služby jako Slovnik, Disk atd.
Do budoucna věřím, že se Jabberu bude dařit a zaslepení Ajskaři :-) objeví nové možnosti ne jen v soukromí, ale i ve firemním světě.
Zde je FG firemní verze lehce upraveného článku, Lado díky za korekturu :-)
Údržba Firefoxu v Ubuntu
sudo apt-get install sqlite3
killall firefox
cd ~/.mozilla/firefox/*.default
for z in `ls *.sqlite`; do echo "VACUUM;" | sqlite3 $z; done
neděle 12. července 2009
PicLens = Cooliris uz i na Linuxu
pátek 10. července 2009
SSH na ESX 3.5i - stačí jen povolit
How to enable SSH on ESX 3.5i Update 2/3
Jak Window$XP nainstalovat na ESXi 3.5
- Stáhneme si obraz diskety s ovladačem BusLogic http://download3.vmware.com/software/vmscsi-1.2.0.4.flp
- Daný soubor si pomoci Infrastructure Clienta nahrajeme na úložiště ESXi
- V již vytvořené Virtualní mašině připojíme k zařízení diskety danou image obdobně jako se to běžně dělá i obrazem CD pro instalaci.
- Pustíme VM a rozběhne se instalace, která již pevný disk nalezne.
středa 8. července 2009
Jak nastavit Apache pro stahování jpg
Jedná se o velmi jednoduchou definici:
Location /sosej/fotky
ForceType image/jpeg
Header set Content-Disposition attachment
/Location
Pokud budete ladit Web server a budete mít pocit, že Vám to nefunguje stejně jako mě, nezapomeňte na spropadenou cache browseru. Nápomocný muže být firefox a jeho rozšíření LiveHTTPHeaders.
pondělí 6. července 2009
Za pramenem Labe
Znaky měst - horní tok
Originally uploaded by SmEjDiL
Na sváteční den jsme naplánovali rodinný výlet s dětmi k prameni Labe. Na Horních Mísečkách jsme se všichni sešli a pak jsme jako správný lenoši využili autobusu, který pravidelně jezdí směr Zlaté návrší. Kro by se plahočil s kočárem do serpentýnu :-) Od Vrbatovy boudy přez Pančavský vodopád na Labskou boudu, kde proběhla sváča a pak asi 800m k prameni Labe. Odtud zpět kolem Mohyly Hanče a Vrbaty a Busem opět zpět na Mísečky. Ušlo se krásných 7,5 Km. Dokonce jsem odlovil dve keše :-)
čtvrtek 2. července 2009
GeoEvent Paka
GeoEvent Paka
Originally uploaded by SmEjDiL
Nevím proč, ale tady se mi ten náš kluk moc líbí. Tím výrazem říka H+sovi, "Hele strejdo dej sem to tvoje razítko".
středa 1. července 2009
Problém s doménou .local v Ubuntu 9.04
http://avahi.org/wiki/AvahiAndUnicastDotLocal
Přesněji:
ping host.domena.local nefunguje
ping host funguje
Nejedná se jen o ping, ale o všechny sítové služby browser ssh atd.
Řešení probému:
Edit the hosts line if /etc/nsswitch.conf to read:
FROM:
hosts: files mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dns mdns4
TO:
hosts: files dns mdns4_minimal mdns4
Restart Avahi
/etc/init.d/avahi-daemon restart